Psycholog podpowiada
Propozycje zabaw wspierających rozwój:
Rodzicu,
zastanawiasz się jak organizować codzienne życie rodzinne w czasie kwarantanny? Jak pomóc dziecku w zrozumieniu sytuacji konieczności pozostania w domu?
Krótkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj:
https://www.ppp1katowice.pl/propozycje-dla-rodzicow/
https://www.ppp1katowice.pl/wp-content/uploads/2020/03/JAK-ROZMAWIAĆ-Z-DZIEĆMI-O-WIRUSIE.pdf
Kontakt z psychologiem przedszkolnym w środy, w godz.8.00 – 14.00 w formie korespondencji email na adres: psycholog1000przedszkole@gmail.com
W razie potrzeby z nieodpłatnego wsparcia psychologicznego można skorzystać za pośrednictwem stron:
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/
https://forumprzeciwdepresji.pl/
Propozycje zabaw do przeprowadzenia w domu
https://drive.google.com/drive/folders/1GrDWExOIDXd0CN-EOGptkbNfT9bXT3yP?usp=sharing
Rehabilitant proponuje
„W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH! NIE MA PRZECIEŻ NIC NAD RUCH!”
Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny , wzmacnia mięśnie i prawidłowo kształtuje kręgosłup dziecka. Drogi rodzicu, zadbaj o to, żeby Twoje dziecko nie siedziało godzinami przed telewizorem. Oprócz spacerów na dworze, wychodzenia na plac zabaw, do parku, jazdy na rowerze warto, żeby dziecko ćwiczyło w domu. Daj swojemu maluchowi dobry przykład i zachęć do ćwiczeń.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które możecie wspólnie z dzieckiem wykonać w domu. Dziecko nie musi ćwiczyć określoną ilość powtórzeń i serii, ważne żeby ćwiczyło tyle raz na ile ma ochotę.
- Leżenie na plecach, kolana ugięte, pięty oparte na podłodze, ramiona wzdłuż tułowia. Dociśnijcie plecy do podłogi, unieście głowę i ramiona nad podłogę i wykonajcie „rowerek”. Pamiętajcie żeby oddychać regularnie i nie zatrzymywać powietrza.
- Usiądźcie w siadzie ugiętym, przed nogami rozłóżcie gazetę i spróbujcie ją zwinąć w kulkę za pomocą palców u nóg. Można wprowadzić element współzawodnictwa i sprawdzić komu uda się wykonać ćwiczenie pierwszemu.
- Siądźcie w siadzie ugiętym, przygotujcie 2 pojemniki i około 20 klocków dla każdego (wielkość klocków Lego). Rozsypcie je przed sobą na podłodze. Na wspólnie ustalony sygnał każdy podnosi prawą nogą klocki z podłogi i wkłada je do swojego pojemnika. Powtórzcie ćwiczenie lewą nogą. Wygrywa ten kto pierwszy włoży wszystkie klocki.
- Usiądźcie w siadzie klęcznym, plecy wyprostowane łopatki zbliżone do kręgosłupa. W dłoniach trzymamy mała, plastikową, wypełnioną kaszą lub grochem, butelkę. Nie odrywając bioder od pięt, toczymy butelkę jak najdalej do przodu, tak aby rozciągnąć maksymalnie kręgosłup i wyprostować kończyny górne w stawach łokciowych. Następnie powrót do siadu klęcznego.
Zabawy logopedyczne
Ćwiczenia logopedyczne z głoską /ż/
https://1drv.ms/w/s!Av0cIDzltuYRlFQdeSwHVYq2hv61?e=vCecqr
Internetowe zabawy logopedyczne: https://wordwall.net/pl/community/g%C5%82oski-%C5%BC
Etapy rozwoju mowy
https://1drv.ms/w/s!Av0cIDzltuYRlFJEthsKPSESuELu?e=jQ4efy
Zabawy logopedyczne
https://1drv.ms/w/s!Av0cIDzltuYRlFbLTmlEfQBV09mf?e=erg5v3
Zabawy sportowe
Rozwój fizyczny i motoryczny dziecka